زیبایی دندان ها تاثیر شگفت انگیزی در زیبایی کلی چهره دارد، به همین سبب افراد دوست دارند دندان هایی زیبا مرتب و سفید داشته باشند. این روزها داشتن لبخندی زیبا و هالیوودی دیگر یک آرزو نیست زیرا علم دندانپزشکی به قدری پیشرفت کرده است تا همه افراد بتوانند دندان هایی سالم و زیبا داشته باشند. روش های مختلفی در دندانپزشکی برای ترمیم دندان و زیباسازی آنها وجود دارد که یکی از این روش ها کامپوزیت دندان یا کامپوزیت ونییر است. جالب است بدانید که کامپوزیت در واقع همان موادی هستند که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد به حالت خمیری و هم رنگ دندان ها هستند. یک لایه نازک از آن بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و به این حالت به دندان فرم داده می شود. دندانپزشک پس از فرم دهی بر روی دندان به کمک نور آبی آن را سخت و محکم می کند. همانطور که توضیح دادیم کامپوزیت دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی تمامی آنها می پردازیم.

                                                          چگونگی انجام کامپوزیت دندان

آشنایی با انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس تعداد و اندازه ذرات شان در دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند و هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند اما به طور کلی مواد کامپوزیتی را به چهار گروه تقسیم می‌کنند.

۱)  کامپوزیت نوع هیبرید

 2)  کامپوزیت میکرو فیلد

 3)  کامپوزیت نانو فیلم

 4) IPS ونیرها

در واقع هر کدام از این کامپوزیت ها موارد استفاده خود را دارند. برای مثال همانطور که می‌دانید در دندان های جلویی درخشندگی و زیبایی عامل بسیار مهمی است و در دندان های عقب هم مقاومت و استحکام اهمیت بیشتری دارد تا نیروی جویدن توسط این دندان‌ها به خوبی تحمل شود. در ادامه در مورد هر کدام از این نوع کامپوزیت ها بیشتر توضیح می دهیم.

 کامپوزیت نوع هیبرید

توجه داشته باشید که در دندان های خلفی از کامپوزیت ها استفاده می شود که ذرات بزرگتر و استحکام بیشتری دارند. کامپوزیت نوع هیبرید بهترین گزینه برای دندان های خلفی است.   

کامپوزیت میکروفیلد

 گاهی پیش می آید که دندان های جلویی نیاز به ترمیم پیدا می کنند. برای ترمیم این نوع دندان ها از کامپوزیت های میکروفیلد استفاده می شود، زیرا این نوع کامپوزیت ها دارای ذرات ریزتر و استحکام کمتری هستند اما در مقابل سطح صاف و براق و درخشان تری را بعد از پالیش ایجاد می کنند. البته باید بدانید که هرچه سطح کامپوزیت صاف تر باشد، رنگ گرفتن آن و همچنین نیاز به پالیش های دوره ای به مرور زمان کمتر می‌شود.

کامپوزیت نانوفیلد

یکی دیگر است کامپوزیتهای موجود در بازار هستند که شما با وجود آنها می توانید استحکام و زیبایی را همراه ترمیم در دندان ها داشته باشید.

                                                        بررسی کامپوزیت IPS

 کامپوزیت IPS

 کامپوزیت آی پی اس یکی دیگر از کامپوزیت هایی است که امروزه در صنعت دندانپزشکی از آن استفاده می‌شود که این کامپوزیت ها همان کامپوزیت های سرامیکی هستند . همانطور که از نام این کامپوزیت ها مشخص است دارای ذرات سرامیکی هستند و این موضوع باعث شده است تا نسبت به نسل های قبلی خود دارای ثبات و استحکام بیشتری باشند.کامپوزیت های سرامیکی بیشترین شباهت را از نظر شکل ظاهری به لمینت های سرامیکی دارند. توجه داشته باشید که تمامی کامپوزیت ها در رنگ های مختلف ارائه می شوند. این رنگ ها از رنگ های نرمال تا رنگ های بسیار سفید و یخچالی وجود دارند.

موارد درمانی استفاده از کامپوزیت دندان

 درمان کامپوزیت دندان برای بسیاری از مشکلات دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما با استفاده از کامپوزیت می توانید بر اصلاح شکل ظاهری دندانهایتان بپردازید.کامپوزیت دندان در موارد زیر انجام می گیرد.

  1. کامپوزیت دندان برای اصلاح رنگ دندان ها بهترین گزینه است.
  2. )  اگر دندان‌های شما حالت غیرطبیعی دارند مانند دندان های ریز یا میخی شکل هستند، می توانید از کامپوزیت دندان استفاده کنید. 
  3. برای اصلاح بین دندان ها هم از کامپوزیت دندان استفاده میشود.
  4. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به داشتن دندان های بیش از حد سفید علاقه مند هستید، می توانید از کامپوزیت دندان برای زیبایی بیشتر دندان های خود استفاده کنید.
  5. افرادی که نامنظمی خفیف در دندان های خود دارند و علاقه به انجام ارتودنسی ندارند، می توانند از کامپوزیت دندان استفاده کنند.

اصلی ترین موارد کامپوزیت دندان

 همانطور که توضیح داده ایم، کامپوزیت ها برای اصلاح رنگ و فرم و چرخش دندانها و یا رفع فاصله بین دندان‌ها کاربرد دارند. جالب است بدانید که در این روش دندان های شما تراش نمی خورند و کامپوزیت دندان بر روی سطح دندان توسط متخصص چسبانده می شود .از دیگر مزایای کامپوزیت دندان می توان به هزینه کمتر آن نسبت به لمینت های سرامیکی اشاره کرد. توجه داشته باشید که در صورت پریدگی و یا شکستگی کامپوزیت ها به راحتی قابل ترمیم هستند .مدت زمان انجام ونیر کامپوزیتی دندان یک جلسه است و برای انجام آن نیاز به هیچ گونه داروی بی حسی نیست مگر اینکه پزشک شما تشخیص دهد که دندان شما دارای پوسیدگی است و دندان ها به علت سایش زیاد، حساس شده باشند.

 انجام کامپوزیت برای دندانهای جلویی

 بیشترین تقاضا برای انجام کامپوزیت برای دندان های جلویی است زیرا افراد ترجیح می دهند که دندانهای جلویی آنها که بیشتر در معرض دید قرار دارد صاف و یکدست دست و درخشان باشند. اگر می خواهید تنها دندان های جلویی خود را کامپوزیت کنید، باید این درمان را بر روی هشت الی ده دندان جلویی خود انجام دهید.

چگونگی انجام کامپوزیت دندان

توجه داشته باشید که قبل از انجام هر گونه درمان زیبایی ابتدا باید لثه های شما از نظر سلامت بررسی شوند تا هیچ گونه التهابی نداشته باشند. پوسیدگی برخی از دندان های جلویی را هم می توان همزمان با درمان زیبایی، ترمیم کرد. برای انجام کامپوزیت در مرحله اول سطح دندان ها باید به صورت کامل با برس تمیز شوند. در ادامه پزشک متخصص مقداری از مواد کامپوزیت را با رنگی که شما در نظر دارید بر روی دندان شما قرار می دهد تا رنگ آن را بر روی دندان خود ببینید. توجه داشته باشید که انتخاب رنگ بر اساس سلیقه شما انجام می گیرد.در ادامه دندان ها خشک می شوند و فرآیند درمان شروع می شود و مواد کامپوزیتی که بر روی دندان قرار گرفته اند، به کمک نور آبی کاملا سفت و محکم می شوند. در نهایت هم اضافات مواد کامپوزیتی برداشته می شوند و پالیش انجام می شود.

انجام کامپوزیت در دندانپزشکی ملورین

برای انجام کامپوزیت دندان و یا هر نوع فرآیند زیبایی و درمانی دیگر حتماً باید در انتخاب کلینیک دندانپزشکی خود حساسیت زیادی به خرج دهید. کلینیک دندانپزشکی ملورین، یکی از معتبرترین کلینیک‌های دندانپزشکی در سطح تهران است که می‌توانید با خیال راحت کار های زیبایی و ترمیمی دندان های خود را به دندان پزشکان متخصص در این کلینیک بسپارید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد انواع کامپوزیت دندان به دست آورده باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *